Kõige sagedamini võtavad vitamiine need lapsed, kes tegelikult saavad vajalikud ained ka toidust 15. March

Kätrin Karu  
Veebruaris UC Davis meditsiinikooli teadlaste avaldatud uuringust selgub, et enamus terveid USA lapsi ja teismelisi, kes võtavad igapäevaselt vitamiini ja mineraalainete lisandeid, ei vaja neid tegelikult, sest saavad vajalikud ained kätte toidust. Samuti tõdeti uuringu tulemusena, et lapsed, kes teelikult vitamiinipreparaate vajaksid, tegelikkuses neid ei võta. 

Shaihk ja tema kolleegid UC Davis meditsiinikoolist analüüsisid 10 828 2- kuni 17-aastase lapse andmeid, mis olid pärit 1999.-2004. aastal läbi viidud toitumisuuringust. Laste kohta uuriti, kas nad olid saanud viimase kuu jooksul vitamiinipreparaate, samuti uuriti nende toitumise ja kehalise koormuse kohta ning kas neil on tehtud tervisekindlustus.

Varasemad uuringud on näidanud, et umbes üks kolmandik USA lastest võtab iga päev multivitamiine. Käesolevast uuringust selgus, et tervemad, aktiivsemad, rohkem tasakaalustatud toitu söövad ning tervishoiuteenustele paremat ligipääsu omavad lapsed võtavad suurema tõenäosusega ka vitamiine. Hea tervisega lastest võttis vitamiine tervelt 37 protsenti, samas kui kehva tervisega lastest oli vitamiinide tarbijaid vaid 28 protsenti. Shaikh rõhutas, et kui laps on täiesti terve ja toitub vaheldusrikkalt, on vitamiinid eraldi toidulisandina ebavajalikud.

Lisaks toodi välja, et 2- kuni 4-aastaste laste puhul tuleb tähelepanu pöörata ka võimaliku üledoosi ohtule, kuna väikesed lapsed võivad seostada vitamiine kommi söömisega. Suures koguses võetuna võivad vitamiinide ja mineraalidega toidulisandid põhjustada erinevaid kõrvaltoimeid alustades oksendamisest ja lõpetades neerukahjustustega.

Uuringu tulemused näitasid, et sotsiaal-demograafilised põhjused, mis mõjutavad vitamiinide võtmist on enamasti samad, mis saavad määravaks uurinutes, kus analüüsitakse laste tervislikku toitumist, piisavat kehalist aktiivsust ning kehakaalu.

Uuringust tuli välja ka hüpotees, et vitamiinide võtmisel on tihti takistuseks perekonna sissetuleks. Mida vaesem oli uuritav perekond, seda väiksema tõenäosusega võtsid lapsed vitamiine, kuigi just nemad vajaksid neid kehvema toiduvaliku tõttu kõige enam.

 

Allikas: ScienceDaily (Feb. 3, 2009)

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi: E-mail:    
Kommenteeri:

Raamatu "Ole vormis õige toiduga" viimased eksemplarid on siit tellides 10 eurot (sisaldab postikulu). Täpsemalt saad raamatu kohta lugeda siit.

Tellimisinfo leiad siit. 

Sisuga saad tutvuda siit.