l-karnitiin - kas toimib rasva põletajana? 09. April

Kätrin Karu  
Pidevalt püütakse välja töötada mingeid imerohtusid, mille abil saaks kerge vaevaga saleneda. Midagi sellist ei ole aga veel leiutatud. Juba aastaid on maailmas ühe tervisesõbralikuma rasvapõletajana reklaamitud L-karnitiini. Reklaami sõnul on see aine, mille tarbimine koos füüsilise koormusega aitab kaasa suurema hulga rasvade põletamisele kui nn tavaline treening. Seega muutuks saledaks saamine ja jäämine kiiremaks ning kergemaks.

L-karnitiin on aminohappe, lüsiini tuletis, mida tuntakse ka kui vitamiin BT. Nime sai aine selle järgi, et esmakordselt eraldati teda lihast (ladina keeles caro mitte carnus?). L-karnitiini sünteesitakse maksas ja neerudes, kust see transporditakse kudedesse. Ainel on tähtis roll rasvade energiaks muundamisel lihastes, kuna tema ülesandeks on transportida rasvhappeid mitokondritesse. Viimaseid nimetatakse raku jõujaamadeks, kuna seal saavad rakud oma tegevuseks vajaliku energia.

Kuna L-karnitiin aitab manustatud rasval moonduda kulutatavaks energiaks, võib eeldada, et suurendades aine kogust organismis, suureneb ka rasvade põletamine. “Teoreetiliselt võiks mehhanism toimida nii: mida rohkem L-karnitiini tarbid, seda rohkem on organismis ühendeid, mis transpordivad rasvhappeid ja seda rohkem rasvhappeid põletatakse energia saamiseks, praktikas on kuskil piir, millest suuremal L-karnitiini kontsentratsioonil organismis efekt puudub “ räägib toitumisspetsialist Kätrin Karu. See tähendab, et suurem hulk tarbitud rasva mitte ei ladestuks, vaid tarbitaks koheselt organismi poolt.

“Tegelikkuses ei ole kahjuks suudetud inimestega läbi viidud katsete põhjal tõestada, et kui L-karnitiini on organismis piisavalt, siis suuremal tarbimisel rasvade põletamine intensiivistuks,” kummutab ta müüdi. “Erinevad uuringud on näidanud, et L-karnitiini lisatarbimine tõstab küll aine sisaldust veres, kuid lihaste L-karnitiini sisaldus jääb samaks ja seega ei mõjuta ta ka energia tootmist lihastes.” Samas rõhutab Kätrin Karu: “Eraldi tuleb vaadelda professionaalseid sportlasi, kes tegelevad lihase kasvatamisega ja kellel võib suurema füüsilise koormuse tõttu tõusta L-karnitiini vajadus. Harrastajal ei tasu aga loota, et juues treeningul l-karnitiini sisaldavat spordijooki, rasvad ilmnähtavalt põlema hakkavad ning pärast treeningut jällegi valimatult süüa võib.”

L-karnitiini sisaldavat jooki on, peale selle Eestis müügiletulekut, pidevalt treeningute jooksul kasutanud Kaalujälgijate rühmajuht Liana Vahtra. Ka tema pole märganud joogi mõju oma kehakaalule. “Suhtun skeptiliselt igasugustesse imevahenditesse, mis lubavad kiiresti kaalust alla võtta või tselluliidist lahti saada. Oluline on siiski õige toitumine ja liikumine.” Tema jaoks ongi joogi plussid hoopis mujal: “Minu arvates on L-karnitiini sisaldav jook väga hea trennijook. Ma pole kunagi hommikune ärkaja olnud, kuid juues seda enne varajast trenni äratab L-karnitiini sisaldav jook mind üles, paneb vere käima ja pea tööle. Samuti annab see energiat õhtuseks treeninguks peale väsitavat päeva. Hoolimata sellest, et jook on magus, võtab ta hästi janu ära.”. Lisaks märgib Liana Vahtra: “Ma ei ole kunagi varem trenni jooksul nii palju higistanud, kui nüüd, tarbides L-karnitiini sisaldavat jooki”.

L-karnitiini läbiuuritumad mõjud asuvadki hoopis mujal. Kätrin Karu räägib: “L-karnitiini kasutatakse juba suhteliselt kaua taastusravis, infarktist taastumiseks, südame rütmihäirete puhul ja teiste südame-veresoonkonna haiguste ravis. Siiski ei toeta kõik tehtud uuringud selle aine tõhusust eelnevalt loetletud näidustuste puhul. Mõningate uuringute kohaselt aeglustab L-karnitiin ka vananemisprotsesse, parandab Alzheimeri tõve põdevate patsientide seisundit ja võib aeglustada või ennetada HIV-ist põhjustatud lümfotsüütide rakusurma ning parandada spermide liikuvust.”

Aine võimalike negatiivsete mõjude kohta räägib Kätrin Karu järgmist: “L-karnitiin on kehale omane aine, mida normaalse toitumisega inimese organismis ohtlikus koguses ei leidu. Ravimitega kahjulikke koostoimeid ei ole teadaolevalt täheldatud. Samuti ei ole teada, et mõni tegevus nagu näiteks saunas või solaariumis käimine aine toimimist segaks või sellele kaasa aitaks.”

 Kuna L-karnitiini toodab vastavalt vajadusele organism ise, siis  tervel normaalselt toituval inimesel reeglina ainest puudust ei teki. “Erandjuhtudel võib L-karnitiini puudus tekkida enneaegsetel vastsündinutel ja täielikel taimetoitlastel, kes on seda pikaajaliselt praktiseerinud ja ei tarvita vajalikke preparaate. Lisatarbimine on põhjendatud arsti poolt diagnoositud defitsiidi korral. Vajadus lisatarbimise järele võib tekkida ka päriliku aminohapete või vererasvade ainevahetuse häirete korral ja hemodialüüsi korral.”

Kuna aine on organismile suhteliselt hästi talutav,  esineb vastureaktsioone L-karnitiinile harva.  “Tavalised liigtarbimise sümptomid on iiveldus, oksendamine, alakõhukrambid ja kõhulahtisus. Lisandid, mis sisaldavad üle 3000 mg karnitiini võivad anda kehale nn. “kala lõhna”. L-karnitiini tarbimine ei ole soovitatav rasedatel ja rinnaga toitvatel emadel,” räägib Kätrin Karu.

l-karnitiini sisaldavate jookidega terve rattahooaja katsetanud Mart räägib omast kogemusest, et kui distantsid juba 2-3 ja rohkemagi tunni kanti jäävad, siis aitavad need joogid pikemalt vastu pidada - ilmselt seetõttu, et rasvavarude kasutamine on veidi kergendatud. Efekti rasvapolstri vähenemises ta aga ei täheldanud.

 

Artikkel on osaliselt ilmunud Äripäeva Terviselisas 07.07.2005

Kommentaarid: 2

Rasvapolstri kaotamise kohta olen jutuga nõus - pole minagi jookide targimist mingit olulist vahet märganud. Loeb ikka see, millist trenni teed ja kuidas toitud. Ise hakkasin kasutama uut kava, üks välismaine video selle kohta Customized Fat Loss Diet Review: http://www.youtube.com/watch?v=c3jYhNPPAsE Tiina
Tiina  |  16. November 2012
Mina olen ostnud siit ja väga rahul. http://www.lihased.ee/l-karnitiin
Merka  |  31. May 2013
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi: E-mail:    
Kommenteeri:

Raamatu "Ole vormis õige toiduga" viimased eksemplarid on siit tellides 10 eurot (sisaldab postikulu). Täpsemalt saad raamatu kohta lugeda siit.

Tellimisinfo leiad siit. 

Sisuga saad tutvuda siit.